Aj ja mám svoj vankúšik

Aj ja mám svoj vankúšik je našim dlhodobým projektom. Projekt vznikol v roku 2008 a odvtedy každý rok šijeme vankúšiky pre deti v detských domovoch, aby mali niečo osobné, čo patrí len im. Vankúšiky odovzdávame deťom vždy k MDD alebo k vysvedčeniu.

Deti si zvolia obľúbený motív a farbu. Častokrát je to pre nás zaujímavá výzva. Deti sú veľmi bezprostredné a majú bohatú fantáziu, ale snažíme sa im splniť všetky ich želania. Na vankúšiku majú vyšité aj svoje meno, preto vankúšik pre nich predstavuje naozaj osobnú vec.

Rozmer vankúšika je 40 x 40 cm. Tvorí ho predná strana, ktorá sa skladá zo štandardného patchworkového sendviča (top, vatelín, spodná látka – spolu prequiltované). Zadná strana je na zips, gombíky alebo má tzv. hotelové zapínanie. Vankúš je začistený lemom alebo tzv. francúzskym švom (t.j. zošitá predná strana so zadnou a po prevrátení je vankúš ešte raz prešitý po obvode na šírku cca 0,7-1 cm, tak aby sa schoval šev). Na vankúši je vyšité (ručne alebo strojom) meno dieťaťa, pre ktoré je vankúš určený.

Sústreďujeme sa najmä na menšie detské domovy mimo veľkých miest, kam charitatívna pomoc zavíta zriedkavejšie.